Varyatör Nedir?

Hareketli bir sistem altındaki kasnak veya kayış tertibatı kapsamında, bir bütün haline gelmiş olan ve belirli bir devir tutturması suretiyle bunu düzenli bir şekilde periyodik olarak gerçekleştiren bir makine elemanı olarak ön plana çıkmaktadır. Kademesiz bir devir ayarı kapsamında tasarımları gerçekleştirilen bu makine parçası adına, varyatör nedir sorusuna cevap olarak verilebilir. Günümüzde birçok farklı yerde kullanılan ve ayrıca değişik çeşitleri bulunan bu makine ürünü, tamamen kaliteli bir malzeme yapısında hazırlanarak makineye yerleştirilmeli ve kullanılmalıdır.

Varyatör Çeşitleri

Günümüzde birçok değişik varyatör çeşitleri farklı alanlar ile birlikte makineler dahilinde üretilmekte ve kullanılmaktadır. Bunlar içerisinde hidrolik varyatörlerelektronik varyatörler ve elektromanyetik varyatör seçenekleri bulunmaktadır. Kullanım alanlarına göre çeşitleri değişebilen bu makine parçası aynı zamanda kayışsız sürtünmeli faaliyetler olarak da ön plana çıkmaktadır. Diğer bir ismi ile yağsız mekanik olarak da bilinen kayışlı sürtünmeli varyatör çeşitleri de değişik alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle yakıt tüketimi ve performans açısından büyük bir öneme sahip olan bu makine parçası, farklı güçlerde motorların ve makinelerin çalışmasına olanak tanımaktadır.

Varyatör Ne İşe Yarar?

Bu sistem kapsamında oturun talep ettiği güç ve performansın en üst noktaya çıkarılmasına olanak tanıyan bir sistem şeklinde ön plana çıkmaktadır. Gerçekleştirilecek olan her devirde motorun arzu ettiği gaz talebini her seferinde karşılayarak düzenli bir çalışma sistemi sağlar. Bu yüzden bütün değişik marka ve modeller kapsamındaki araçlar ile birlikte değişik motor sistemleri dahilinde büyük bir öneme sahiptir. Farklı baskı altında sürtünme ile birlikte moment iletimi gerçekleştirerek devrin daha güçlü bir şekilde yapılmasına olanak tanımaktadır. Motorun çalışma sistemi kapsamında belli bir devrin altına inmesi tehlikeli olduğundan dolayı varyatör ne işe yarar sorusu adına motorun düzenli bir şekilde çalışmasına imkan tanıdığı söylenebilir.