Elektrik Motoru Nedir?

Elektrik enerjisini mekanik bir enerjiye dönüştüren elektrik makinelerine elektrik motoru denilmektedir. Elektrik motorlarının çoğu döner düzeneklidir. Yaygın olarak kullanılan elektrik motoru çamaşır makinelerinin pompasını, buzdolaplarının kompresörünü ve mutfak aspiratörlerinin pervanesini çalıştırmaktadır.

Sanayi alanında uygulanan tekrarlamalı, hassas ve süratli olan işlemler için kullanılan elektrik motorunda, geleneksel olan bobinler yerine, sarmanyum mıknatısına benzeyen ve toprak metallerden yapılan sabit mıknatıslar kullanılmaktadır.

Elektrik motoru titreşim yapmadığı için hassas yörüngelerin de izlenmesi kolaylaşmıştır. Lazer ile işaretleme işlemlerinde de bu özelliğinden dolayı çok fazla tercih edilir hale gelmiştir. Günümüzdeki elektrik motoru çeşitleri genellikle mikro işlemciler ile donatılmıştır. Bu sayede çalışması için kullanıcının temel ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir konuma getirilmektedir.

Elektrik Motoru Çeşitleri Nelerdir?

Her elektrik motorunun çalışma prensibi çeşidine göre değişmektedir. Her bir elektrik motoru çeşidinin kendine özgü çalışma alanları vardır. Elektrik motoru çeşitleri ve özellikleri aşağıda anlatılmıştır.

Doğru Akım Motorları

Hareketleri kesin, güçlü ve düzgün olan bir elektrik motoru çeşididir. Hızları kolay bir şekilde değiştirilebilen doğru akım motorları, çalışırken kıvılcım çıkarmaktadır. En yüksek verimin istendiği uygulamalarda tercih edilen doğru akım motorlarının güçleri çok yüksek megawatlara ulaşmaktadır.

Aşınma ve kıvılcımın zararlarından önlemek için kapalı bir çerçeve içerisinde bulundurulan doğru akım motorlarının bu sayede toz ya da nem gibi etkenlerden etkilenmesi önlenmiş olur. Akaryakıt deposuna benzeyen ve patlama riski olan alanlarda doğru akım motorları kullanılmaz. Doğru akım motorlarının çok geniş çalışma düzenleri olması büyük bir üstünlük sağlamaktadır. Bağıl değer olarak 1 – 300 arasında hızı değişmektedir.

Alternatif Akım Motorları

Asenkron tipleri standart bir aygıt olan alternatif akım motorlarının senkron tipleri büyük güç gerektiren alanlarda kullanılmaktadır. İki gruba ayrılan alternatif akım motorlarının temel ilkesi, metalden yapılmış olan bir kütlenin döner elektromanyetik alan ile sürüklenmesine dayanmaktadır. Sürekli olarak dönme sağlamakta olan bobin, elektrik motorlarının çalışma prensibini oluşturmaktadır. Senkron motorların statoru ile asenkron motorun statoru aynı yapıdadır. Manyetik saçlardan meydana gelen bir bilezik şeklindedir. Asenkron motorun çalışma prensibi, senkron motorun çalışma prensibine göre çok daha farklıdır.